Armenia co zobaczyć zwiedzając perłę Kaukazu.

Posted by

Armenia to kraj, który jest położony na pograniczu Europy i Azji. Państwo położone na Kaukazie Południowym. Powierzchnia Armenii zajmuje 138 miejsce na świecie i mimo bliskiemu położeniu z Polską, wciąż wydaje się odległym i nadal nieodkrytym miejscem. Państwo to skrywa w sobie wiele niezwykłych tradycji i miejsc, które zachwycą wszystkich miłośników podróży. Jego niezwykle ormiańska kultura w połączeniu z niezwykłymi krajobrazami sprawi, że ten kraj stanie się jednym z najbardziej ulubionych miejsc na świecie. Po wizycie w Armenii długo nie będziemy mogli o niej zapomnieć. 

Armenia – informacje podstawowe

Armenia położona jest na Kaukazie, bez dostępu do morza. Sąsiaduje z Gruzją, Iranem oraz z Azerbejdżanem. Stolicą tego kraju jest Erywań, który jest jednocześnie największym miastem w kraju i liczy 1 125 032 mieszkańców. Od 1991 roku Armenia została włączona do Wspólnoty Niepodległych Państw, a od 2015 roku stała się członkiem Euroazjatyckiej Unii Gospodarczej. 

Armenia jest jednym z najmniejszych krajów Azji. Większość terenów położona jest na wysokości ponad 1000 m n.p.m. Mimo braku dostępu do morza to Armeńczycy, aby wypocząć na plaży, mają do pokonania stosunkowo niewielką odległość. Do Morza Czarnego jest zaledwie 170 km, natomiast do Morza Kaspijskiego 230 km. W Armenii panuje klimat podzwrotnikowy o kontynentalnej odmianie. Cechą charakterystyczną tego klimatu jest duże nasłonecznienie oraz niskie zachmurzenie. Jest to idealny kierunek na wakacje, ponieważ ilość dni bezchmurnych wynosi 220. Warto jednak pamiętać, że temperatura w Armenii jest bardzo skrajna. Latem występują upały przekraczające 30 stopni, natomiast zimy są bardzo mroźne, a temperatura spada nawet do -20 stopni. 

Armenia – długowieczna historia kraju

O terenach dzisiejszej Armenii można przeczytać już w biblii. Ormianie bowiem swoje pochodzenie wywodzą od Hajka, prawnuka Noego, którego arka podczas potopu osiadła na górach Ararat, która leży na terenach dzisiejszej Turcji. Warto jednak wziąć pod uwagę fakt, że historia Ormian sięga pradawnych czasów, a Armenia obejmuje nie tylko dzisiejszą Republikę Armenii, lecz również wschodnie terytorium dzisiejszej Turcji. 

Pomiędzy XI a VII w. p.n.e. na terenach współczesnej Armenii istniało duże królestwo Urartu. Niestety zostało rozbite przez Scytów. Następnie tereny te podbili Persowie, a w 331 roku p.n.e Aleksander Wielki. Już w 301 roku p.n.e. dzięki działaniom św. Grzegorza Oświęciciela Armenia przyjęła chrześcijaństwo, co czyni ją najstarszym chrześcijańskim państwem na świecie. Mimo tego faktu do końca II wojny światowej Armenia non stop była podbijana i okupowana przez różne narody. Dopiero po zakończeniu Wielkiej Wojny w Armenii nastąpił wzrost gospodarczy, dzięki czemu stała się najbogatszym krajem w ZSRR. 

Armenia – co zobaczyć? 

Armenia mimo bogatej ofercie turystycznej nie należy do najchętniej odwiedzanych krajów świata. W 2015 roku na podróż na Kaukaz zdecydowało się mniej niż 2 mln osób. Armenia jednak oferuje wczasowiczom wiele atrakcji, które na długo zostaną w naszej pamięci. 

Armenia co zobaczyć: 

Jeśli odwiedziłeś już Gruzję, to powinieneś pamiętać, że Ormianie w swojej gościnności niczym nie odstają od Gruzinów. Biesiadowanie dla Ormianów jest niczym świętość. Niemal w każdy weekend i dzień wolny można ich spotkać w okolicach rzek, gdzie grillują i piją wino. Turyści są mile widziani, aby dołączyć do zabawy. Gościnność mieszkańców Armenii sprawia, że podzielą się z tobą wszystkim, co mają. A jak już skończycie jeść i pić, to z pewnością oprowadzą cię po okolicy, pokazując prawdziwe piękno kraju, który kochają. 

Miejscem, którego nie można przegapić, będąc w Armenii, jest Alaverdi. Miasto znajduje się niedaleko kanionu rzeki Debed. Miasto na pierwszy rzut oka może wydać ci się bardzo paskudne i niezbyt przyjazne. Właśnie jego surowość ujmuje za serca. Potłuczone szyby, odrapane mury i ogromna elektrownia robią wrażenie na każdy, kto zobaczy na własne oczy to miejsce. 

Kolejnym miejscem, które warto zobaczyć jest Monastry Tatev. Klasztor jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych miejsc w Armenii. Krajobraz gór z klasztorem zobaczyć można w niemal każdym przewodniku. Głównym obiektem jest kościół św. Piotra i Pawła z IX wieku. Oprócz niezwykłego krajobrazu miejsce to ma do zaoferowania dużą dawkę historii. Drzwi klasztoru są bowiem wybitnym dziełem sztuki. 

Wulkan Aragac to z pewnością ulubione miejsce relaksu dla mieszkańców Erewanu. Góra posiada cztery wierzchołki, a najwyższy znajduje się na wysokości 4090 m n.p.m., co sprawia, że jest najwyższym szczytem w kraju. Odwiedzając wulkan mamy niedaleko do stolicy Armenii, która na pierwszy rzut oka można sprawiać wrażenie mało atrakcyjnej. Krajobraz miasta to głównie sowieckie zabudowy. Natomiast Erywań oferuje bogatą ofertę kulturalną i artystyczną, z której powinniśmy skorzystać, jeśli chcemy jeszcze lepiej zrozumieć styl życia mieszkańców Armenii. 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *