Australia i Oceania najważniejsze informacje turystyczne.

Posted by

 

Australia jest  unikatowym na skalę światową miejscem. Każdego roku ten szósty pod względem wielkości kraj na świecie odwiedzany jest przez miliony turystów całego globu. Pomimo tego, każdy, kto pojawi się na australijskiej ziemi, nie ma poczucia tłoku, gdyż Australia jest jedynym państwem obejmującym powierzchnią cały kontynent.

Ile kosztuje  życie w Australii?

Poziom życia w Australii jest jednym z najwyższych na świecie. Wysoki poziom życia przekłada się na wysokie koszty utrzymania. O ile Australijczycy zarabiają adekwatnie do ponoszonych kosztów, o tyle dla turysty przybywającego do tego niezwykłego zakątka na Ziemi ceny mogą wydać się zawrotne.

Niezwykle drogi jest transport miejski. Z tego względu wielu turystów decyduje się na alternatywne środki komunikacji. Wybierając się w podróż po kontynencie, niezwykle opłacalne jest wypożyczenie auta. Podróż pociągiem jest długa i nużąca. Nierzadko nie odbiega również od ceny biletów lotniczych. Wypożyczalnie aut są tak popularne, iż niemalże w każdym większym ośrodku miejskim, bez zbędnych formalności można wypożyczyć auto osobowe. Wypożyczenie kampera dodatkowo zmniejsza koszt podróży, gdyż pozwala zaoszczędzić na hotelu. Ze względu na ogromną różnorodność kulturową występującą w Australii, w dużych ośrodkach miejskich możemy skosztować przysmaków pochodzących z całego świata. Osoby, które chcą zaoszczędzić na wydatkach spożywczych, powinny kierować się w stronę niewielkich, klimatycznych restauracyjek, bądź lokalnych targów.

Warunki pobytu w Australii

Każda osoba, która pragnie odwiedzić Australię, musi posiadać  wizę turystyczną. Wiza trzymiesięczna jest bezpłatna i można ją otrzymać poprzez internetowe zgłoszenie. Wiza sześciomiesięczna jest płatna, z tego względu wielu podróżnych decyduje się na przedłużenie pierwszej z nich do sześciu miesięcy, będąc już na australijskiej ziemi.

Po wylądowaniu każdy z pasażerów przechodzi szczegółową kontrolę bagażu. Rząd kraju dokłada wszelkich starań, aby przybywający turyści nie wpłynęli na tutejszą florę i faunę ,,przemycając’’ niedozwolone przedmioty, do których wliczają się nawet nasiona kwiatów.

Wielka Rafa Koralowa i pozostałe atrakcje czekające na spragnionych wrażeń turystów

Bez wątpienia jedną z największych atrakcji występujących w Australii jest usytuowana na północnym wybrzeżu Wielka Rafa Koralowa. Mierząca ponad 2300 kilometrów długości i zajmująca powierzchnię 350 000 kilometrów kwadratowych, jest największą rafą koralową występującą na świecie. Różnorodność występujących tu zwierząt zdumiewa. Ponad 100 gatunków meduz, prawie 2000 gatunków ryb i 133 gatunków rekinów i płaszczek.   Przeciętny koszt zwiedzania podwodnego świata wynosi około 250 dolarów australijskich. W cenie znajduje się ubezpieczenie, sprzęt do nurkowania, transport oraz opieka podwodnego przewodnika.  

Wielka czerwona skała pośrodku kontynentu

Uluru nazywane jest świętą górą rdzennych mieszkańców Australii. Z tego względu władze kraju wprowadziły zakaz wspinania się na jej szczyt. Uluru liczy ponad 300 metrów wysokości oraz 8 kilometrów obwodu. Naukowcy twierdzą, iż skała ta sięga ponad 2,5 kilometra w głąb ziemi, co jest wynikiem zdumiewającym i przywodzi na myśl góry lodowe. Warto poświęcić jeden dzień na pozostanie w jej pobliżu. Ta wyjątkowa formacja skalna zmienia kolor w zależności od pory dnia. Koszt do parku Uluru kosztuje 25 dolarów australijskich i upoważnia do trzydniowego pobytu i zwiedzaniu okolicy. Zwiedzanie skały należy rozpocząć o wschodzie słońca. Rosnąca temperatura utrudnia ośmiokilometrowy spacer. Gdy temperatura przekroczy 36 stopni, dla bezpieczeństwa turystów szlak zostaje zamknięty.

Miejscowe przysmaki

Zwiedzanie każdego kraju należy rozpocząć od zapoznania się z miejscowymi specjałami. Jednym z nich jest stek z kangura. O ile dla Europejczyków kangury kojarzą się z sympatycznymi, włochatymi ssakami, o tyle Australijczycy niejednokrotnie chcieliby zmniejszyć ich populację. Do niedawna szacowało się, iż na jednego mieszkańca tego kraju przypadają dwa kangury. Mięso z kangura jest o wiele tańsze od wołowiny czy jagnięciny. Dobrze przyrządzony stek jest ciemnobrązowy i niezwykle aromatyczny.  Mięso jest delikatne i kruche. W smaku przypomina wieprzowinę, jednakże jest od niej zdrowsze. Organizmowi dostarcza wiele składników mineralnych i kwasów tłuszczowych CLA. Oprócz steków kangura, steków z krokodyla i białych larw Australia i Oceania oferuje szereg potraw wywodzących się z okresu kolonialnego. 

Australię najlepiej zwiedzać wiosną, gdy temperatura powietrza nie przekracza 28 stopni lub latem. Niemniej wybierając australijskie lato musimy liczyć się z temperaturami sięgającymi nawet 45 stopni. Polskie wakacje przypadają trzymiesięczną australijską zimę. Z tego względu warto się zastanowić, w jakim czasie wziąć urlop w pracy. Co więcej, każdy kto planuje przylot do tego kraju powinien wykonać pakiet podstawowych szczepień zalecanych dla tego kraju. dodatkowa ochrona organizmu z pewnością nie zaszkodzi.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *