Australia zwiedzanie wśród kangurów i koali.

Posted by

Terra Australis to wyjątkowy kraj na mapie świata. Jako jedyny obejmuje cały kontynent, a jego ludność skupiona jest wokół pięciu największych metropolii. W przeszłości wierzono, iż na półkuli południowej znajduje się ogromny kontynent, który skrywa wiele tajemnic. Przeczucia ówczesnych okazały się prawdziwe, gdyż Australia do dzisiaj nie odsłoniła przed nami wszystkich kart.


Australijski outback

Zwykło się mówić, iż nie zna Australii ten, kto nigdy nie był na outbacku. Kraj wielkością odpowiadający Europie w 90% składa się z pustyni. Drogi pokryte czerwoną ziemią, to znak rozpoznawalny tej niezwykłej krainy. Outback, czyli tereny pustynne zamieszkiwany jest przez niecałe 10% ludności Australii. Wystawieni na ekstremalne warunki (temperatura latem przekracza 50 stopni Celsjusza). Australijski outback charakteryzuje olbrzymia, budząca respekt przestrzeń. Setki kilometrów dzielące kolejne miasta uzmysławiają, jak samotni jesteśmy pośród tego dzikiego kraju. Niemniej jednak możliwość nocowania w samochodzie, a także podziwiania zapierających dech w piersiach wschodów i zachodów słońca.


Coober Pedy


Coober Pedy to zagłębie opalu na kontynencie. Nazwa miasta z języka aborygeńskiego oznacza ,,człowieka w dziurze’’. Wysokie temperatury zmuszają mieszkańców tego niezwykłego miasta do przenoszenia swoich domostw pod ziemię. To właśnie w tym miejscu był kręcony film Mad Max. Postapokaliptyczny krajobraz tego miejsca na długo pozostaje w pamięci. Zwłaszcza, iż kościoły, a także okoliczne świątynie zostały przeniesione pod ziemię. Zdaniem mieszkańców to jedyny sposób, aby uchronić się przed palącym słońcem. Trudno się z nimi nie zgodzić, gdyż średnia temperatura wynosi tutaj 40 stopni.


Święta Góra Aborygenów


Uluru jest jednym z symboli Australii. Święta góra rdzennych mieszkańców tego kraju – Aborygenów w 2019 roku stała się obszarem chronionym. Z tego względu władze, ustanowiły, iż wchodzenie na szczyt jest zabronione. Uluru jest największą samotną skałą na świecie. Jej obwód przekracza 10 kilometrów, a jej okrążenie zajmuje kilka godzin. Uluru wygląda spektakularnie o każdej porze dnia. Z tego względu warto, choć na chwilę przysiąść u jej stóp i przyglądać się grze promieni. Niektórzy decydują się na spędzenie u jej stóp nocy. Bezchmurne niebo, a także bezkres pustyni sprawia, iż miejsce to stworzone jest do podziwiania gwieździstego nieba. Australia zwiedzanie tego niezwykłego i zróżnicowanego kraju pozwoli docenić możliwość podróżowania, której wcześniejsze pokolenia nie posiadały.


Park Narodowy Walpole – Narnalup


Walpole – Narnalup Ten olbrzymi obszar porasta prawie 700 gatunków roślin. Dolina Gigantów to bez wątpienia najbardziej znana część parku. To tutaj znajdują się największe eukaliptusy porastające ten wyjątkowy kontynent. Każdy, kto zapragnie odbyć wycieczkę pośród drzew, ma do wyboru dwie ścieżki. Jedna z nich prowadzi pośród rozłożystych koron drzew i znajduje się na wysokości 40 metrów nad ziemią. Druga zaś dostosowana jest dla osób niepełnosprawnych i została wzniesiona na metalowych kratownicach. Jej długość wynosi około 600 metrów. Występujące na tym terenie eukaliptusy z gatunku Eucalyptus jacksonii, przystosowały się do występujących tutaj pożarów buszu. Z zewnątrz pni drzew wyglądają na wypalone, natomiast w rzeczywistości rośną i rozwijają się.

Sydney


Będąc w Australii, trzeba odwiedzić słynące z muszli koncertowej miasto. Sydney jest największym miastem w Australii. Liczba mieszkańców tego gigantycznego miasta przekracza 5 milionów osób. DO tego każdego roku dochodzą turyści. Miasto, które założono w 1788 roku, obecnie jest centrum handlowym i finansowym. The Rock – to jedna z najstarszych dzielnic w mieście. To tutaj poczujemy się niczym w Europie. Ta rybacka osada, słynie dzisiaj z niezliczonej ilości małych knajpek i kawiarni serwujących tutejsze specjały kuchni. Tylko tutaj napijemy się tak aromatycznej kawy, a w znajdującym się w nieopodal ZOO zobaczymy prawdziwe misie koala i kangury.


Australia jest marzeniem wielu osób. Usytuowana na półkuli południowej jawi się nam jako kraj niedostępny i dziki. Prawdą jest, iż znaczna jej część pozostaje niezamieszkana, a przez to budząca skrajne emocje. Niemniej jednak na dzisiejszy kształt Australii wpłynęła jej niełatwa historia. Pierwotnie znajdująca się pod zwierzchnictwem brytyjskim kolonia, była zakładem karnym dla skazańców, których chciano się pozbyć z Królestwa. Dopiero w późniejszych latach odkryto jej potencjał. Dziś państwo to jest jednym z najlepiej zarządzanych na świecie. Otwartym na obcokrajowców, lecz wykazujących troskę o niespotykaną nigdzie indziej na świecie faunę i florę. Restrykcyjne przepisy szczegółowo regulują zasady ubiegania się o wizę, a także warunki pobytu. Australię warto odwiedzić również ze względu na piaszczyste plaże, a także ciepłą oceaniczną wodę, która otacza kontynent. Tylko tutaj posmakujemy mięsa kangura, a także przytulimy się do misia koala, wysłuchamy tradycyjnych aborygeńskich pieśni podczas ogniska, a także posmakujemy regionalnych trunków, których nie kupimy w sklepach stacjonarnych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *