Grenlandia ciekawostki o lodowej krainie.

Posted by

Grenlandia jest miejscem dość zagadkowym, choć coraz więcej turystów oraz podróżników decyduje się na to, aby ją odwiedzić. Nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ Grenlandia ma naprawdę wiele do zaoferowania. Przede wszystkim jest miejscem całkowicie innym od tego, co znane. Zupełnie odrębna kultura, kuchnia, a także przepiękne miejsca, które warto odwiedzić podczas swoich wakacji. Wszystko to sprawia, że pobyt na Grenlandii ma szansę zachwycić każdego, nawet najbardziej wymagającą osobę!

Czym wyróżnia się Grenlandia? Co warto tam zobaczyć?

Na samym początku na pewno warto wspomnieć o licznych ciekawostkach, które sprawiają, iż jest to miejsce doprawdy wyjątkowe! Przede wszystkim Grenlandia jest największą wyspą, która zarazem nie jest kontynentem. Jednocześnie jest to jednak jeden z najmniej zaludnionych krajów na świecie. To dlatego większość mieszkańców Grenlandii gromadzi się na wybrzeżu. Aż 90% mieszkańców tego kraju gromadzi się w większych miastach. Tylko 10% zamieszkuje rejony poza. Sprawia to, że pomimo iż Grenlandczyków jest niewielu, mieszkają oni w sporych skupiskach ludności. 
Bardzo ciekawą kwestią jest to, że pomimo swojej nazwy „Grenlandia”, co wskazywałoby na obecność rozległych, zielonych terenów, tylko 15% kraju jest pokrytych zielenią. Cała reszta przestrzeni to skały lodowe. Szacuje się również, że gdyby cały lód Grenlandii któregoś dnia nagle się roztopił, poziom wód wzrósłby o 7 metrów. Aż trudno to sobie wyobrazić! Oczywiście przyszli podróżnicy powinni zdawać sobie sprawę z tego, że przez znaczną część roku na Grenlandii jest zimno. Lipiec to jedyny miesiąc, w którym temperatury są powyżej zera. To dlatego właśnie w tym okresie Grenlandia cieszy się napływem przyjezdnych, którzy chcieliby skorzystać z przynajmniej niewielkiej poprawy pogody. Oczywiście Grenlandia ciekawostki to nie wszystko. Choć te informacje są niezwykle istotne i interesujące, z całą pewnością warto zwrócić uwagę również na to, co na Grenlandii można obejrzeć, jakie zwierzęta spotkać oraz jakich tradycyjnych potraw warto spróbować.

Co warto zobaczyć na Grenlandii?

Wielu turystów przede wszystkim przyciąga miasto Kangerlussuaq. Jest to bowiem największe miasto na Grenlandii. Dodatkowo leży ono nad najdłuższym fiordem w tym kraju, który nazywany jest Wielkim Fiordem. Dodatkowo to właśnie tam lądują samoloty.

Przybyli ludzie bywają również kuszeni widmem polarnego safari. Oczywiście klasyczne safari można urządzić sobie w Afryce, a więc kto nie chciałby skorzystać z jego całkowicie odmiennej wersji? Polarne safari może być ogromną atrakcją, ponieważ trudno o coś takiego w jakiejkolwiek innej części świata. Już samo to wywołuje ekscytację! Dodatkowo w wybranych terminach można polować na woła piżmowego, co sprawia, że przyjeżdża tam jeszcze więcej turystów. Poroże woła piżmowego, jest bowiem niesamowitym okazem.

Na Grenlandii organizowane są także wyprawy na Cap Ice. Co to takiego? Przyznać trzeba, że brzmi naprawdę intrygująco! Cap Ice to czoło lodowca, które położone jest 25 kilometrów od miasta Kangerlussuaq. Nie tylko samo przedostanie się na czoło lodowca, jest doskonałą przygodą. Jadąc tam, zaobserwować można wiele urokliwych terenów, Krajobrazy są dosłownie zapierające dech w piersiach. Przy odrobinie szczęścia można zobaczyć nawet całe stada reniferów, które przemieszczają się po skalistych stokach.

Nie brakuje także innych atrakcji, które również serwuje sama matka natura. Na przykład można podziwiać białe noce. Słońce wciąż świeci, pomimo iż jest już po północy! Jest to jedno z niewielu miejsc, w których można obserwować osławione białe noce. Z całą pewnością nada to niepowtarzalnego charakteru całej wyprawie i uczyni ją jeszcze bardziej wyjątkową. 

Jest jeszcze jedno miejsce, które koniecznie trzeba odwiedzić, zwłaszcza jeśli w podróż zabiera się dzieci, choć przyznać trzeba, że jest to atrakcja dla każdego! Mowa oczywiście o biurze św. Mikołaja. W końcu to właśnie na Grenlandii według licznych legend odpoczywa święty Mikołaj po zakończonej pracy!

Jakich wyrobów warto spróbować na Grenlandii?

Tutejsza kuchnia jest, z całą pewnością bardzo oryginalna. Najpopularniejszym mięsem ze ssaka lądowego jest mięso renifera. To dlatego dania z renifera spotkać można w każdej lokalnej restauracji. Na pewno jest to potrawa, którą warto spróbować, aby móc wyrobić sobie opinie na temat grenlandzkiej kuchni i kultury. Grenlandczycy najczęściej żywią się tłustym mięsem, które dostarcza im wielu witamin oraz właściwości, które pozwalają im przetrwać w chłodnym klimacie. To dlatego na stole Grenlandczyka znajdzie się również foka i wieloryb. Warto ich spróbować, chcąc poznać obowiązujące tradycje.

Z całą pewnością wycieczka na Grenlandię będzie niesamowitym doświadczeniem kulturowym. Głównie dlatego, iż można zobaczyć tam całkowicie odmienne rzeczy oraz spróbować potraw, o które trudno w innych częściach świata.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *