Jednym z częstych kierunków wypraw wśród turystów z całego świata, jest Namibia. To kraj znajdujący się w południowo – zachodniej Afryce, leżący nad Oceanem Atlantyckim. Co takiego przyciąga ludzi do tego państwa? Czy przyczyną ich przyjazdów jest chęć zwiedzania drugiego najmniej zaludnionego państwa na naszej planecie? Czy może ludzie na własne oczy chcą zobaczyć największe wydmy świata, najstarszą kulturę i poczuć gorące promienie słońca na swojej skórze, które świeci w tych rejonach przez 300 dni w roku? Jedno jest pewne, Namibia to niezwykle ciekawy kraj, do którego każdy chętnie przyjeżdża.
Jedną z głównych atrakcji w Namibii jest oczywiście Fish River Canyon. Uznawany za największy kanion Afryki i drugi pod względem wielkości na świecie. Wyprzedza go tylko Wielki Kanion Kolorado. Fish River Canyon powstał około 650 milionów lat temu. Jego długość wynosi 160 kilometrów. Natomiast szerokość dochodzi do 27 kilometrów a głębokość tego kanionu to 550 metrów. Dołem płynie rzeka Fish River, która jest częściowo wyschnięta. Jej koryto przypomina gigantycznego, wijącego się węża, którego może dokładnie zobaczyć na zdjęciach satelitarnych. W ramach jednodniowych wycieczek obowiązuje absolutny zakaz schodzenia na dół kanionu. Kto chciałby przyjrzeć się z bliska, może udać się na kilkudniową wędrówkę doliną Fish River. Trasa liczy około 85 kilometrów i jest to przygoda, dla ludzi wytrwałych, gdyż wędruje się w upale przez 3-5 dni.
Namibia wyprawa nie może się odbyć, bez wizyty na Wybrzeżu Szkieletów. Kamienista równina, która w niektórych miejscach zamienia się w piaszczystą plażę. Wąski pas nadmorski na północy Namibii jest bardzo szczególnym miejscem. Portugalscy żeglarze często nazywali ten rejon „brzegiem piekła” ze względu na panujące w nim silne fale morskie oraz liczne płycizny, które stanowiły śmiertelną pułapkę dla przepływających tam statków. Dziś możemy zobaczyć tam ich pozostałości. W XIX i na początku XX wieku masowo polowano tu na wieloryby. Kiedyś na brzegu była ogromna ilość ich szkieletów, ale na całe szczęście obecnie nie zobaczymy ich już wcale. Całe wybrzeże spowija chłodna mgła, a po horyzont ciągnie się monotonny krajobraz. Nigdzie indziej jednak nie zobaczymy tylu gwiazd ile akurat w tym miejscu.
Punktem obowiązkowym naszej wyprawy powinna być Pustynia Namib. Jest to najstarsza pustynia na świecie. To w tym miejscu znajduje się najwyższa piaskowa wydma na świecie, czyli Dune 7, która wynosi ponad 340 metrów wysokości. Znajdziemy tutaj również wiele endemicznych gatunków roślin i zwierząt. W okolicach miasta Sossusvlei piasek tworzy niezwykłe formacje, gdyż przybiera odcienie od żółtego po ciemnoczerwony. Po wydmach jednak lepiej nie chodzić boso, ponieważ temperatura piasku w dzień może sięgać nawet do 80 stopni.
Park Narodowy Etosha jest jednym z najbardziej niezwykłych parków Afryki i jednym z największych parków narodowych na świecie. Ogromną zaletą tak wielkiej powierzchni jest przestrzeń, której tutaj akurat nie brakuje. Park jest zróżnicowany krajobrazowo. Na różnych obszarach można się spodziewać czegoś innego. Jednym z ciekawszych miejsc jest oświetlony w nocy wodopój w rejonie Okakuejo, który w nocy odwiedzają między innymi słonie. Zwierzęta są rozproszone, dlatego ciężko na nie trafić, gdyż nie jest to mały, ogrodzony rezerwat. Warto jednak uzbroić się w cierpliwość i poświęcić na wycieczkę do tego parku narodowego około 2-3 dni.
Miasto Walvis Bay może kojarzyć nam się bardziej z Ameryką niż z Afryką. Jest bardzo nowoczesne, pełne zabudowań. Jednak większość turystów nie przyjeżdża tutaj by podziwiać piękne budynki, tylko po to by zobaczyć flamingi. W tym miejscu akurat ich nie brakuje. Przy nabrzeżu, w samym Walvis łatwiej je sfotografować i zbliżyć się do nich, ponieważ są już bardziej przyzwyczajone do obecności ludzi.
Swakopmund jest miastem, które często jest określane jako niemieckie. Jest to bowiem pozostałość po kolonizatorach. Dzisiaj jest to kurort, który przyciąga plażowiczów i surferów. Ostatnio intensywnie rozwija się także jako centrum najdziwniejszych sportów. Można tam jeździć na desce po piaskowych wydmach, quadami po piasku lub skoczyć z Cessny ze spadochronem. Dużo sposobów by adrenalina popłynęła w żyłach.
Ważnym punktem na mapie Namibii jest również Rezerwat Przylądka Krzyża. Miejsce to słynie przede wszystkim z kolonii uchatek karłowatych i to właśnie one przyciągają wielu turystów, fotografów czy przyrodników. Uchatki leżą tak blisko siebie, że czasami ciężko jest zobaczyć piasek. Niestety przez rozkładające się ryby i odchody jest to również miejsce, w którym bardzo brzydko pachnie. Co więcej, będąc tam, można się poczuć jak na pastwisku, ponieważ ssaki te wydają z siebie odgłosy przypominające beczenie owiec. Istnieje opcja pływania wśród nich kajakiem z doświadczonym przewodnikiem.
Namibia jest państwem bardzo interesującym i naprawdę warto odwiedzić ten kraj. Możemy poznać kulturę ludzi, którzy na co dzień tam mieszkają, zobaczyć zwierzęta, których nie spotkamy nigdzie indziej ale przede wszystkim możemy sprawdzić samych siebie. Człowiek najlepiej poznaje swoje granice, kiedy sam na sam obcuje z naturą, a natury w Namibii jest pod dostatkiem.