Paragwaj ciekawostki i informacje.

Posted byParagwaj, mimo iż mało znany i popularny pod kątem wyjazdów wakacyjnych jest prawdziwą gratką dla lubiących zwiedzać i poznawać nowe miejsca oraz odpoczywać na łonie natury. Oto podstawowe informacje o Paragwaju:

kontynent: Ameryka Południowa

stolica: Asunción

liczba mieszkańców: 7 052 983 (na 2018 rok)

język: hiszpański, guarani

waluta: guarani

powierzchnia: 406 752 km2

Dlaczego Paragwaj? 

Ten pozbawiony dostępu do morza kraj jest bardzo mocno ukierunkowany na ekoturystykę. Jedyne miejsce, gdzie istnieje możliwość podziwiania kolonialnej architektury to stolica – Asunción. Inne rejony charakteryzują się nieskażoną ludzką dłonią naturą i dzikością. Ten niezbyt znany kraj oferuje nam wędrówki po parkach narodowych bogatych w dziewiczą naturę, spływy rzeką Paragwaj lub zwiedzanie drugiej pod względem rozmiarów elektrowni wodnej na świecie – Zapory Itaipu.

Co warto zwiedzić?

Asunción – stolica kraju, zwana „matką miast” (miasto jest jedną z najstarszych hiszpańskich osad w Ameryce Południowej) charakteryzuje się architekturą kolonialną, która skrywa w sobie liczne, indywidualizujące Paragwaj ciekawostki i sekrety. Mieści się w nim także znany ogród botaniczny, Panteon de los Heros, a także siedziba parlamentu – Congreso National i siedzibę prezydenta. Miasto posiada nowoczesne centrum okraszone licznymi parkami.

Itaipu – druga pod względem wielkości elektrownia wodna na świecie, największa tama Ameryki Południowej. Jest to elekt współpracy Paragwaju i Brazylii. W przypadku tego pierwszego pokrywa zapotrzebowanie na prąd w 90%, a w przypadku drugiego kraju w 20%. Nazwa zapory pochodzi od słowa Tupi z języka Indian Guarani oznaczającego „śpiew kamieni”. Tama Itaipu została uznana za jeden z Siedmiu Cudów Nowoczesnego Świata.

Trinidad – niewielka miejscowość, siedziba z ruin jezuickich misji – jednego z najrzadziej odwiedzanych miejsc znajdujących się na liście UNESCO.

Gran Chaco – Składający się głownie z równin i lasów, bardzo słabo zaludniony teren. Znajdują się na nim parki narodowe takie jak Defensores del Chaco, Tifunque, Enciso i Cerro Cora. Pierwszy z nich cechuje się życiem z dala od cywilizacji, obecnością jaguarów i nocami pod gwiazdami. Ostatni zaś to głównie lasy tropikalne, jaskinie i petroglify z czasów prekolumbijskich. Gran Chaco stanowił w przeszłości kość niezgody pomiędzy Boliwią i Paragwajem. Błędnie uważano wówczas, że teren bogaty jest w złoża ropy naftowej.

Przydatne informacje turystyczne

Przed wyjazdem na wakacje bardzo często pojawia się natłok pytań związanych z techniczną stroną wyjazdu. Oto kilka cennych informacji, które mogą okazać się bardzo cenne.

Przed wszystkim, czy do Paragwaju potrzebna jest wiza? – Nie. Mocą dekretu władz Paragwaju z 2004 r. zniesiono wizy turystyczne dla Polaków (na pobyt do 90 dni). Konieczne jest jednak okazanie podczas wjazdu karty kredytowej. 

Ile pieniędzy wziąć ze sobą? – Pobyt w Paragwaju nie należy do najdroższych. Podstawowe przeżycie zapewni nam już 20 USD na dzień, natomiast życie na wyższym poziomie będzie kosztowało około 50-60 USD dziennie. 

Kiedy jechać? – Najlepszym czasem na wyjazd do Paragwaju jest okres od marca do maja i od września do listopada.

Co wziąć ze sobą? – Paragwaj to z reguły dość ciepły kraj, lato jest tam niezwykle upalne, dlatego konieczne jest zaopatrzenie się w lekkie, przewiewne ubranie, preparat przeciwko insektom, filtr ochronny, okulary przeciwsłoneczne oraz nakrycie głowy chroniące przed niebezpiecznym słońcem.

Jak dotrzeć na miejsce? – Madryt oraz wiele lotnisk Ameryki Południowej ma w swojej ofercie loty do Asunción. Z Brazylii i Argentyny możliwy jest dojazd autobusem.

Jak poruszać się po kraju? – Najpopularniejszą metodą przemieszczania się po Paragwaju jest transport lądowy. Można po nim jeździć autobusem, samochodem lub taksówką – jednak ostatnia opcja odradzana jest ze względu na bardzo wysokie ceny. Jeśli mimo to turyści decydują się na podróż taksówką, trzeba zawsze pamiętać o ustaleniu dogodnej ceny przejazdu już na początku trasy. W przypadku poruszania się prywatnym samochodem warto wiedzieć, że niewymagane jest międzynarodowe prawo jazdy, a w Paragwaju obowiązuje ruch prawostronny.

Co kupić na pamiątkę? – Paragwaj cechuje się produktami rzemieślniczymi, które są wysokiej jakości, dlatego dobrym pomysłem jest zakup ubrań, tkanin, koronek, wyrobów garncarskich, wyrobów skórzanych, łuków indiańskich czy przedmiotów rzeźbionych w drewnie.

Paragwaj – na pozór nieznany i niepopularny kierunek urlopów jest niezwykle ciekawym miejscem łączącym w sobie nowoczesność stolicy z dziką przyrodą parków narodowych. Jest to doskonałe miejsce dla osób lubiących zwiedzać egzotyczne rejony, poznawać nowe miejsca, kulturę, które nie boją się wyzwań i konfrontacji ze światem zupełnie innym niż ten znany im na co dzień. Ze względu na coraz szybciej rozwijający się trend odwiedzania krajów mało wypromowanych można śmiało stwierdzić, że Paragwaj stanie się za kilkanaście lat równie znany turystom, jak wiele innych, bardzo popularnych i gęsto odwiedzanych miejsc na świecie.  Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *